Naujienos

2020.09.21
Pasivaikščiojimai Salantų regioniniame parke

Stebint šių metų Salantų regioninio parko lankytojus, atkreipėme dėmesį, jog vieni populiariausių lankomų objektų yra įvairūs pėsčiųjų takai. Paklausus, kodėl lankytojai renkasi būtent juos, dažniausiai girdime, jog todėl, kad Salantų regioniniame parke esantys pėsčiųjų takai yra patogūs, pritaikyti šeimoms su mažais vaikais, yra vaizdingi. 

Patys populiariausi pasivaikščiojimai 

Be abejonės, pirmojoje vietoje karaliauja Šauklių riedulynas-kadagynas, kuriame 2 km pėsčiųjų take pasigrožėsite išskirtine gamta, vadinama Lietuvos tundra. Jame įveista laukinių muflonų banda. Ne visiems pavyksta juos pamatyti, tačiau tikimybė tikrai yra. Dalis šio tako yra medinė, čia rasite ir apžvalgos bokštelį, nuo kurio atsiveria žemaitiškosios tundros panorama. Take užtruksite nuo 1 val. iki 2 val. 

Salantų regioninio parko lankytojai mėgsta pasivaikščiojimus ir kitose parko vietose: Kartenos piliakalnio komplekse, Dauginčiuose esančiame Šilpelkės pėsčiųjų take, Salantų miesto (dvaro) parke. Išskirtiniu ir populiariu yra tapęs pėsčiųjų ir dviračių takas nuo Imbarės piliakalnio iki Kalnalio.

Kartenos piliakalnio kompleksą sudaro archeologiniai, istoriniai, kraštovaizdžio ir mitologiniai objektai, kuriuos jungia apžvalgos takai. Nuo piliakalnio atsiveria Minijos slėnio panorama, kurioje kaip ant delno matosi Kartenos miestelis su akį traukiančia vienintele Žemaitijoje medine bebokšte neobarokine bazilikine bažnyčia. Piliakalnio komplekse kiekvienas atras mitinių būtybių pėdsakų – Laumės kūlį su karvės ar velnio pėda, šimtmetį menančių sakralinių apraiškų – Kartenos lurdą. Visus komplekso takus galite apeiti maždaug per 1–2 val. Poilsiui skirtose pavėsinėse nusprendę papietauti – užtruksite ilgiau. 

Dauginčiuose esančiame Šilpelkės pėsčiųjų take lankytojai atranda išskirtinę Salantų regioninio parko gamtą ir kraštovaizdį, vietos gyventojų vadinamą Šveicarija. Pagrindinis šio tako objektas – ledyno metraščiu vadinama Dauginčių atodanga, nuo kurios tarsi iš paukščio skrydžio atsiveria žavi Minijos upės vingio panorama. Šilpelkės miškas yra savaime susiformavęs ir siekia seniausius laikus. Priešistorę ir kelių šimtmečių senumo istoriją jame mena Dauginčių piliakalnis (Pilale, Mėnulio kalnas), Dauginčių ir Grabšyčių kaimus skyręs pylimas, senosios kapinės (Maro kapeliai). Šį taką įveiksite maždaug per 1 val., tai vos 1,5 km pasivaikščiojimas. 

Salantų regioninis parkas yra patogus keliaujantiems pro šalį, atostogaujantiems prie jūros poilsiautojams. Neretai lietingą vasaros dieną sulaukiame daugiausiai lankytojų, kurie ieško alternatyvų, negalėdami mėgautis saule Baltijos paplūdimyje. Nemokamai apžiūrėję Salantų regioninio parko direkcijos lankytojų centro ekspoziciją, poilsiautojai prašo rekomendacijų, ką galėtų pamatyti čia pat ir kur gali paragauti skanios kavos. Tokius lankytojus visada mielai kviečiame į Salantų urbanistinį draustinį, kuris po savo skambiu statusu slepia daugiasluoksnės istorijos puslapius ir išlikusius urbanistinės struktūros elementus. 1,5–2 val. trukmės pasivaikščiojimas po Salantų miestą skirtas tiems, kurie mėgsta neskubėdami mėgautis kultūros ir gamtos paveldu. Būtina pasivaikščioti po buvusio Salantų dvaro parką, kuris sutvarkytas ir pritaikytas lankymui. Nepamirškite aplankyti parke augančio 28 m aukščio, 1,53 m skersmens ir 4,8 m apimties Salantų kaštono – storiausio kaštono Lietuvoje. 

Nesvarbu, dviračiu ar pėsčiomis keliausite pėsčiųjų ir dviračių taku nuo Imbarės piliakalnio iki Kalnalio (arba atvirkščiai), neišvengiamai susidursite su vaizdingiausia regioninio parko vertybe, ypatingo kraštovaizdžio vieta – Salanto upės slėniu, turtingu gyvybės ir grožio. Susipažinę su Imbarės piliakalniu, pasivaikščiokite po beveik natūralų, mažai sukultūrintą, turtingą saugomais gamtos objektais, vidutinės upės išplautinį slėnį. Plačios Salanto slėnio pievos yra labai svarbios pievų paukščiams. Šalia šio tako augantis tankus lapuočių miškas, vadinamas Ožkakrūmiu, yra vienas seniausių ir brandžiausių ąžuolynų visame Salantų regioniniame parke, tad nuo tako visada galite pasigrožėti įspūdingais šimtamečiais ąžuolais. Tenka apgailestauti, jog šiemet Salantų regioninio parko lankytojus turime įspėti dėl nesaugaus lankymosi Kalnalio apžvalgos bokšte (bokštui reikalingas remontas). Tačiau vietoj to siūlome aplankyti Kalnalio šv. Lauryno bažnyčią, kurioje buvo pakrikštytas būsimasis vyskupas Motiejus Valančius. Pėsčiųjų ir dviračių take, kurio ilgis 2 km, keliaudami pėsčiomis užtruksite 1–2 val., o apsisprendę pakeliauti dviračiu – daug trumpiau. 

Šią vasarą Salantų regioninio parko direkcija organizavo ir pėsčiųjų žygius, sulaukusius išskirtinio dėmesio. Savo lankytojams pasiūlėme naujus maršrutus ir kvietėme pasivaikščioti neišmintais Minijos slėnio takais: pirmajame pėsčiųjų žygyje dalyvavo beveik 70 žygio dalyvių, atvykusių iš visos vakarų Lietuvos ir įveikusių 30 km.  

Tam, kad būtų patogu atostogaujantiems, 2020 m. vasaros sezono metu (nuo birželio 1 d. iki rugsėjo 1 d.) Salantų regioninio parko direkcija dirbo ir šeštadieniais nuo 9 val. iki 17 val. (be pietų pertraukos). Todėl lankytojai galėjo užsukti susipažinti su išskirtine Salantų regioninio parko verte ir savaitgaliais. Šią vasarą buvo populiari ir įdomi akcija „Saugomų teritorijų pasas“. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos ragino Lietuvos saugomų teritorijų lankytojus aplankyti visas nacionalinių ir regioninių parkų direkcijas, kuriose turėjo surinkti jų antspaudus savo saugomų teritorijų pase. Tokį pasą pateikus Nacionaliniame lankytojų centre Vilniuje, kiekvienas gavo naują, spaustuvės dažais kvepiančią knygą „Lietuvos saugomos teritorijos“, o kiekvienoje teritorijoje įsigiję lankytojo bilietus ir kartu su visų direkcijų antspauduotu pasu juos pateikę – kuprinę! Gera žinia tiems, kuriems nedaug pritrūko iki šios akcijos įgyvendinimo – iniciatyva pratęsiama iki rugsėjo 30 d.! Tad paskubėkite. 

Salantų regioninio parko direkcija kviečia visus savo lankytojus pasivaikščioti ne tik sezono metu, bet ir 12 mėnesių per metus, nes kiekvienu metų laiku gamta yra labai skirtinga ir įdomi, norintiems su ja darniai sugyventi. 

Daugiau informacijos tel. +370 614 48 404, el. p. direkcija@salanturp.lt. 

Salantų regioninio parko direkcijos informacija


Atgal


Sprendimas V studija | TVS