Naujienos

2017.10.27
Pasibaigus Life+ projektui „Degraduojančių europinės svarbos buveinių atkūrimas Lietuvos valstybiniuose parkuose“
BAST Šauklių riedulynas - Natura 2000 teritorija

Salantų regioninio parko direkcija kartu su partneriais Kurtuvėnų regioninio parko direkcija bei Kretingos miškų urėdija 2016 m. baigė įgyvendinti 5 metus trukusio LIFE+ projekto „Degraduojančių europinės svarbos buveinių atkūrimas Lietuvos valstybiniuose parkuose“ (Projekto nr. LIFE10 NAT/LT/117) veiklas. Šiuo metu Europos Komisija vertina galutinę projekto ataskaitą, tad laukiamas Europos Komisijos sprendimas dėl projekto veiklų įgyvendinimo, jų teisėtumo ir atitikimo visiems keliamiems reikalavimams.

Pagrindinis šio projekto tikslas buvo atkurti palankią EB svarbos gamtinių buveinių būklę, išsaugoti jas nuo išnykimo ir užtikrinti ilgalaikį teigiamos būklės palaikymą. Projektas buvo vykdomas dvejuose Lietuvos regioniniuose parkuose iš viso atkuriant tris degraduojančias Natura 2000 teritorijas: BAST Šauklių riedulyną (LTSKU0002) Salantų regioniniame parke ir Vijurkų pievas (LTKEL0017) bei Dubysos upės slėnį ties Bazilionais (LTSIA0007) Kurtuvėnų regioniniame parke. Projektą finansavo Europos Sąjungos LIFE+ programa, Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija ir projekto partneriai.
Visose projekto metu tvarkytose BAST saugomos atviros pievų buveinės. Ganymas yra patikimiausias būdas užtikrinti ilgalaikį rezultatą, tad Kurtuvėnų regioninio parko teritorijose ganosi projekto metu įsigyta žiemojimui atsparių galvijų banda, o Salantų regioniniame parke, Šauklių riedulyne – muflonai. Gyvūnų bandos buvo pasirinktos atsižvelgiant į teritorijos specifiką. Unikaliame tundrą primenančiame Šauklių riedulyne – kadagyne muflonai ne vien tik atlieka jiems skirtą užduotį nugraužti skurdžią žolę ir krūmų atžalas, bet ir pagyvina kraštovaizdį, juo labiau, kad ši vieta yra itin mėgstama lankytojų. Vykdant projektą Šauklių riedulyne buvo iškirsti ir išvežti krūmai iš 43 ha teritorijos. Įrengtas aptvaras, juosiantis 40 ha teritoriją, kurioje ganosi įveista muflonų banda, pastatytos šėryklos tuo atveju, jei žiemos metu muflonams prireiktų papildomo šėrimo. Lankytojų patogumui buvo pratęstas medinis lentų takas, pastatytas apžvalgos bokštelis, informacinis stendas, laiptai per aptvarą. Lankytojai Šauklių kadagyne gali lankytis ištisus metus.
Gamtiniu požiūriu vertingų atvirų buveinių degradacija prasideda nustojus jas naudoti. Taip atsitiko ir Dubysos slėnio pievoms Kurtuvėnų RP, kurios, sunykus smulkiems ūkiams, ilgainiui tapo nebenaudojamos, o kai kur nebeprivažiuojamos dėl sugriuvusių tiltų per upę. Kadangi šios pievos derlingos ir užaugina didelę biomasę, jose projekto metu pradėta ganyti mėsinius galvijus. Taip pat atstatytas tiltas per Dubysą upės vagą ir pralaida per senvagę. Dubysos slėnio pievos neturi didelio rekreacinio potencialo, tad kad pievų grožis neliktų nepastebėtas ir būtų pristatytas visuomenei, jį atskleisti padėjo profesionalūs fotografai. Ko pasekoje suorganizuota fotografijų apie natūralias pievas paroda. Kita svarbi šviečiamoji veikla – edukacinės programos sukūrimas, kurios tikslas – pristatyti moksleiviams Dubysos upės slėnio natūralias pievas, jų vertę, formavimosi procesus ir kylančias grėsmes.

Projekto trukmė: 2012 m. sausio mėn. 1 d. – 2016 m. gruodžio mėn. 31 d.
Bendra projekto vertė 631 039 eurų.
Pagrindinis finansuotojas: Europos Sąjungos aplinkos finansinė programa "LIFE+
Projektą papildomai finansavo: Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija

Projekto koordinatorius ir vykdytojas:
Salantų regioninio parko direkcija
Projekto partneriai:
Kurtuvėnų regioninio parko direkcija
VĮ Kretingos miškų urėdija

Daugiau informacijos apie įgyvendintas projekto veiklas galima rasti ataskaitoje visuomenei, kurią galima peržiūrėti paspaudus šią nuorodą:
http://lifeplius.salanturp.lt/files/807/Laymanas.pdf 


Atgal


Sprendimas V studija | TVS