Naujienos

2017.04.03
Paroda "Langai - namų akys"
Langas Dzūkijos nacionaliniame parke. O. Drobelienės nuotr.

      Šiuo metu Salantų regioninio parko lankytojų centre veikia fotoparoda – vizuali išraiška Lietuvos parko ir rezervatų asociacijos vykdyto projekto „Langai“ skirto fiksuoti vieną gražiausių etnoarchitektūros bruožų – langų, langinių ir verandų (gonkų) – puošybą, kuri bene sparčiausiai nyksta visuose Lietuvos regionuose.

      Saugomų teritorijų nacionalinių ir regioninių parkų direkcijos nuolat vykdo aktyvią etninės kultūros puoselėjimo, materialiojo ir nematerialiojo kultūros paveldo apsaugos veiklą. Daugelyje parkų teritorijų direkcijų kultūrologai rūpinasi tradicinės etnoarchitektūros išsaugojimu bei populiarinimu vietos bendruomenėse. Kaip pastebi parkuose dirbantys specialistai, modernėjant visuomenei ir į parkų kaimus atvykstant gyventi  naujakuriams, sparčiai nyksta gražios tradicinės architektūros apraiškos, kaip gyvenamųjų namų puošyba, atspindinti būtent to gyvenamojo regiono architektūrinius bruožus. Tad šio projekto metu stengiamasi visos Lietuvos mastu kompleksiškai ir profesionaliai užfiksuoti senuosius langų, langinių, verandų (gonkų) puošybos elementus bei geruosius naujos statybos pavyzdžius. Iš nuotraukų matyti, jog svarbi ne tik lango puošyba, bet ir supanti aplinka. Paroda nėra skirta meninei temos pusei atskleisti. Veikiau, tai fiksavimas to, kad išliko. Nemaža dalis gyvenamųjų pastatų, kurių langai matomi nuotraukose, statyti XIX a. pb. – XX a. pr. Į projektą įsijungė net 18  parkų direkcijų iš visų Lietuvos etnografinių regionų.

     Gausiausiai atstovaujamas Aukštaitijos regionas, nedaug nusileidžia Dzūkija, kiek mažiau – Žemaitijos, Suvalkijos ir Mažosios Lietuvos  regiono nuotraukų. Žvelgiant į nuotraukas matyti, jog ilgiausiai gausi langų puošyba išsilaikė Aukštaitijos (ypač rytinės jos dalies) bei Dzūkijos regionuose. Ko gero, ekonominės, socialinės bei geopolitinės priežastys lėmė, jog Suvalkijoje puošyba nunyko anksčiausiai. Puošybos kuklumu bei savitumu išsiskiria Mažosios Lietuvos regionas.


Atgal


Sprendimas V studija | TVS