Naujienos

2014.01.20
Salantų regioniniame parke gražiausias rekonstruotas etnografinis namas Lietuvos saugomose teritorijose
D. ir R. Letukų etnografinis namas Salantų RP

Salantų regioniniame parke, Erlėnų kaime esanti Danguolės ir Rimanto Letukų sodyba tapo nugalėtoja 2013 m. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos surengtame konkurse „Gražiausi etnografiniai namai Lietuvos saugomose teritorijose“!
Konkurso metu buvo renkami etnografiškiausi namai, išlaikę mūsų krašto regionų – Aukštaitijos, Dzūkijos, Mažosios Lietuvos, Suvalkijos, Žemaitijos – tradicinės architektūros bruožus. Kiekviena Lietuvos saugomos teritorijos direkcija, turėjo pasiūlyti po vieną savo krašto, o tiksliau parke esantį geriausiai išsilaikiusį (autentišką) etnografinį namą ir po vieną atnaujintą namą (naują arba rekonstruotą), bet išlaikiusį tam regionui būdingą tradicinę architektūrą.
Komisija, sudaryta iš architektų ir etnokultūrologų, saugomų teritorijų specialistų, vertino namo fasado atitikimą to krašto tradicijai, pastato architektūrines detales ir puošybą, namo įsikomponavimą kraštovaizdyje ir kita. Iš visų saugomų teritorijų konkursui pateiktų etnografinių namų buvo išrinkti trys gražiausiai tvarkomi.
Labai džiaugiamės, jog Erlėnų kaime esantis Danguolės ir Rimanto Letukų sodybos gyvenamasis namas tapo gražiausiu rekonstruotu etnografiniu namu Lietuvos saugomose teritorijose!
Ši sodyba, Salantų regioniniame parke, statyta XIX a. priklausė pasiturinčiam kaimo ūkininkui. Ją sudarė gyvenamasis namas (žem. troba), svirnas (žem. klėtis), tvartas (žem. kūtės) ir kluonas (žem. jauna). Tačiau tvartas ir kluonas nugriauti apie 1974-1976 m. Sodyba yra tradicinio šiaurės vakarų žemaičių kraštui išplanavimo, 1972 m. su kitais sodybos statiniais (svirnu, tvartu, kluonu) paskelbta vietinės reikšmės architektūros paminklu (Kultūros vertybės unikalus kodas: 1451).
Gyvenamasis namas, restauruotas 2005–2006 m., yra tradicinio Žemaičių kraštui išplanavimo ir etninės architektūros pavyzdys. Jis susideda iš gerojo ir prastojo galų bei kamino. Gerajame gale įrengtos prastoji ir geroji trobos. Prastajame namo gale įrengtos longinė, užpečinė ir 2 kamaros. Abipus namą į 2 dalis dalijančio kamino yra geroji ir prastoji priemenės.
Gyvenantiems saugomose teritorijose arba tiesiog norintiems statyti ar rekonstruoti sodybas, laikantis tradicijų, primename, kad 2013 m. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos rūpesčiu buvo išleisti 5 tradicinės architektūros katalogai „Kaimo statyba“. Visiems Lietuvos etnografiniams regionams skirtus katalogus (elektroninę jų versiją) galima rasti Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM internetiniame puslapyje.


Atgal


Sprendimas V studija | TVS