Naujienos

2020.05.12
Pasaulinę žuvų migracijos dieną minint

Gegužės 16 d. jau ketvirtąjį kartą bus minima Pasaulinė žuvų migracijos diena. Kas dvejus metus šią dieną visame pasaulyje organizuojami renginiai, kurie supažindina visuomenę su dažnai pavojuje išnykti esančiomis migruojančiomis žuvimis ir jų svarba upių ir jūrų ekosistemoms, sunkumais, su kuriais šioms žuvims tenka susidurti žmonių paveiktose upėse. Šios iniciatyvos sumanytojas – Pasaulio žuvų migracijos fondas (World Fish Migration Foundation), koordinuojantis renginius, vykstančius visame pasaulyje. Tarp jų – ir Salantų regioninio parko direkcijos organizuojama virtuali konferencija, apie kurią informaciją galima rasti Pasaulinei žuvų migracijos dienai skirtų renginių žemėlapyje šalia kitų 266 vietovių visame pasaulyje.

Salantų regioninio parko direkcija kartu su programa „Kurk Lietuvai“ gegužės 14 d. 10 val., minint Pasaulinę žuvų migracijos dieną, kviečia į virtualią konferenciją „Žuvų migracijos kelių atkūrimas Lietuvoje“. Šioje konferencijoje Jūsų lauks ekspertų, mokslininkų, techninių projektų ir saugomų teritorijų atstovų pranešimai, kuriuose bus analizuojamos aktualios žuvų migracijos kelių atkūrimo problemos Lietuvoje, pristatyti pirmieji ketinimai šalinti užtvankas šalyje, Salantų regioninio parko direkcijos patirtis ir tikslai, siekiant demontuoti Salantų miesto užtvanką.

Neretai kyla klausimas, o kam viso to reikia? Juk tuometinė užtvankų paskirtis buvo rekreacinių tikslų įgyvendinimas, tenkinant vietos bendruomenių poreikius, buvo siekiama apsirūpinti krintančio vandens sukuriama energija, apsisaugoti nuo potvynių ir pan. Praėjusiame šimtmetyje masiškai atsiradusių tokių upių statinių pasekmė – pakeista gamtinė aplinka, daugelis ypač vertingų upių buvo patvenktos įrengiant aukštas užtvankas, kurios visiškai užblokavo žuvų migracijos kelius į aukštupius. Taip buvo prarastos migruojančių žuvų nerštavietės, sutriko natūrali medžiagų pernaša upėse, degradavo ir tebedegraduoja nuo potvynių priklausomos slėnių buveinės. Pastaraisiais dešimtmečiais suvokta tikroji užtvankų daroma žala aplinkai, kuri yra daug didesnė už jų teikiamą naudą.

Jau kelerius metus Salantų regioninio parko direkcija kalba apie Salantų miesto užtvankos būklę ir perspektyvą. Žuvų migracijos kelio atkūrimas ties Salantų miesto užtvanka numatytas Vandenų srities plėtros 2017–2023 metų programos įgyvendinimo veiksmų plane, patvirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ir žemės ūkio ministrų 2017 metų gegužės 5 d. įsakymų Nr. D1-375/3D-312, bei Salantų regioninio parko planavimo schemoje (ribų ir tvarkymo), patvirtintoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. birželio 5 d. nutarimu Nr. 573. Šių metų pradžioje vykusiame svarstyme dėl Salantų miesto užtvankos buvo pristatytos užtvankos griovimo / rekonstrukcijos projektinių pasiūlymų alternatyvos ir pasirinkta pati tinkamiausia gamtiniu ir rekreaciniu požiūriais. Salantų miesto užtvankos vandens pralaidos demontavimas būtų vienas iš pirmųjų atvejų mūsų šalyje.

Užsienio šalių pavyzdžiai tikrai džiugina. Pavyzdžiui, Gudena upėje, Danijoje, demontavus hidroelektrinės užtvanką upėje aukščiau užtvankos margųjų upėtakių populiacija išaugo nuo 0 iki 5 individų viename upės metre, upėtakių populiacija reikšmingai pagausėjo ir žemiau užtvankos. Šie rezultatai pranoko visus lūkesčius, panašūs rezultatai pasiekiami praktiškai po kiekvienos užtvankos demontavimo. Upės atsigauna labai sparčiai, o jos vandenys apgyvendina vis gausesnės žuvų populiacijos.

Salanto upė kartu su savo intakų tinklu aukščiau Salantų miesto užtvankos yra ypač perspektyvi šlakių, margųjų upėtakių, nėgių, žiobrių nerštavietėms (46 km upių ruožų, iš kurių 29 km yra natūralios vagos upės). Demontavus Salantų miesto užtvankos vandens pralaidą tikimasi, kad į Salanto aukštupį grįš neršti gausūs migruojančių žuvų ir nėgių būriai, pagausės įprastų žuvų ištekliai, pagerės upėje aptinkamų kitų retų rūšių būklė, o dėl atstatytos natūralios upės tėkmės bus pagerinta upės ekologinė būklė, visa Salanto upė kartu ir Minijos upės baseinas taps atsparesnis klimato kaitos kylančioms grėsmėms.

Salantų regioninio parko direkcija suprasdama žuvų migracijos kelių atkūrimo temos aktualumą, ragina visus besidominčius prisijungti prie virtualios konferencijos, kuri kviečia „Lašišą grįžti namo!“. Nors Salanto upėje siekiama kelius atverti ir šlakiams, ir margiesiems upėtakiams, nėgėms, žiobriams ir kt., tačiau šios konferencijos simboliu ir gerosios žinios apie Salantų miesto užtvankos demontavimą skleidėja pasirinktalašiša, nes lašišos vardas visame pasaulyje simbolizuoja laisvą upių tėkmę ir švarias upes.

Apie tai ir dar daugelį kitų žuvų migracijos kelių atkūrimo problemų išgirsti užsukite gegužės 14 d. 10 val. į virtualią konferenciją „Lašiša grįžta namo!“.

Daugiau informacijos apie renginį ir registraciją:

el. p. direkcija@salanturp.lt

tel. +370 677 279.

Facebook: https://www.facebook.com/events/1041293672921533/

www.salanturp.lt


Atgal


Sprendimas V studija | TVS