Naujienos

2017.08.31
Nauja parkui saugoma rūšis - mažasis erelis rėksnys
Mažasis erelis rėksnys. D. Staponkienės nuotr.

Kartais norint "susekti" retą rūšį prireikia net kelių metų. Ypač, jei tai plėšrusis paukštis. Prieš tris metus rugsėjį parko teritorijoje netoli Mosėdžio buvo pastebėtas skraidantis mažasis erelis rėksnys. Kadangi buvo jau ruduo, neatmetėme galimybės, jog čia jau migruojantis paukštis, tad kitais metais buvo nuspręsta paukščių perėjimo metu patikrinti galimą šios retos rūšies perėjimo faktą Salantų regioninio parko teritorijoje, apžvelgiant aplinkinius miškus iš kelių taškų. Stebėjimai buvo sėkmingi, užteko poros išvykų, kad būtų nustatytas miško masyvas, kuriame šie paukščiai peri, o žiemą, tiksliai nustačius paukščių leidimosi vietą, - netgi be didesnių pastangų rasti lizdą! Lizdas suręstas eglėje ir labai sudėtingai pastebimas. 2016 m. buvo matyti trys skraidantys paukščiai, vadinasi perėjimas buvo sėkmingas. 
Lizdaviečių apsauga yra esminis plėšriųjų paukščių išsaugojimo kriterijus. Laimei, lizdas sukrautas valstybiniame II grupės miške, tad jo išsaugojimui jokių grėsmių nekyla. Maitinimuisi aplink šį sąlyginai nedidelį miško masyvą tinkamų laukų daug, žmonių trikdymas minimalus.
Tačiau visa istorija klostėsi pernelyg sklandžiai, kad rėksniai taip greit pasiduotų "susekami". Šiemet liepos pradžioje tikrinant lizdą (nuo žemės), perėjimo žymių nerasta. Tiesa, pernai, dar prieš aptinkant lizdą, aplink buvo vykdyti miško retinimo kirtimai, šiek tiek pasikeitęs miško vaizdas grįžusiems rėksniams galėjo nepatikti, todėl šiemet perėti jie pasirinko kitą lizdą, nes dažnai šie paukščiai turi du ar net daugiau lizdų, kuriuose peri pakaitomis skirtingais metais. Šiemet skraidantys paukščiai taip pat stebėti, tad panašu, kad ateinančią žiemą laukia dar vieno lizdo paieška...
Mažasis erelis rėksnys yra nauja parkui rūšis, įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. 


Atgal


Sprendimas V studija | TVS