Naujienos

2015.08.03
Salantų regioninio parko lankytojų centras jau laukia lankytojų
Akimirka iš lankytojų centro atidarymo šventės.

Rugpjūčio 2 d. duris atvėrė naujas Salantų regioninio parko lankytojų centras, kuriame įrengta ekspozicija „Ledynmečio pėdsakai", pristatanti lankytojams šio krašto unikalumą. Maždaug prieš 20 tūkst. metų slinkęs paskutinis ledynas suformavo Minijos, Salanto ir Erlos upių slėnius bei natūralius riedulynus.
Salantų regioninio parko lankytojų centras ir ekspozicija įrengti, įgyvendinant Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą ,,Saugomų teritorijų tvarkymas (I etapas)".
Išskirtinis Salantų regioninio parko bruožas – tundros kraštovaizdį primenantys riedulynai – kadagynai. Tik čia galima pasigėrėti storiausiu ir seniausiu Lietuvoje kaštonu. Kraštovaizdžio savitumą padidina Kartenos ir Imbarės piliakalniai, ant kurių stovėjo senosios kuršių pilys.
Regioniniame parke gausu pavienių stambių riedulių, vienas jų – penktas pagal dydį akmuo Lietuvoje – Šilalės kūlis. Šauklių riedulyne slūgso apie 300 tūkstančių kvadratinių metrų riedulių, didžioji dalis atslinko iš Švedijos ir Alandų salų. Beveik pusė visų – granito atmainos. Riedulyne vyrauja iki 1 metro skersmens akmenys, bet yra ir siekiančių 3 metrus.
Ledyno tema lankytojų centro ekspozicijoje atskleidžiama stilizuotu reljefu, formuojamu ant lubų ir apjungiančiu visus centro kampelius, kuris simbolizuoja šioje saugomoje teritorijoje esančias atodangas, suformuotas ledynmečio periodu. Visur gausu riedulių bei kerpių motyvų. Kerpės, augančios ant akmenų, simbolizuoja ilgaamžiškumą, perpasakoja per tūkstančius metų gamtoje vykusius pokyčius.
Lankytojas supažindinamas ne tik su šio krašto gamta, bet ir su kultūra. Čia galima „gyvai" išgirsti žemaičių tarmę ir sužinoti, kokius padarinius paliko praslinkęs ledynas. Lankytojai gali interaktyviame žaidime patys suformuoti šio regiono kraštovaizdį, pamatyti, kokiais gamtos turtais didžiuojasi Salantų regioninis parkas, susipažinti su svarbiausiu elementu - rieduliais bei išbandyti jėgas mėgindami „suspausti“ akmenį.
Ekspozicijoje susipažinsite ir su Salantų regioninio parko augalais bei gyvūnais. Regioniniame parke rastos į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos 26 augalų rūšys. Šiaurinėje parko dalyje aptinkama net 10 rūšių orchidinių augalų: baltijinė, dėmėtoji, aukštoji, raudonoji ir gelsvoji gegūnės, vyriškoji, mažoji ir šalmuotoji gegužraibės... Minijos upės ir jos intakų šlaituose peri žaliosios meletos, vapsvaėdžiai, vištvanagiai, upių pakrantėse sutinkami didieji dančiasnapiai, tulžiai. Šauklių ir Kulalių riedulynuose iš retų paukščių paminėtini tetervinai.


Atgal


Sprendimas V studija | TVS